O svetovalni službi

Svetovalna služba je tisto mesto v Domu, kjer se vzpostavlja svetovalni odnos z vsemi udeleženci v Centru. Preko svetovalnega odnosa se na svoj poseben način vključuje v procese dogovarjanja, sodelovanja in povezovanja. Svetovalna služba v Domu nudi podporo in svetovanje otrokom in mladostnikov, staršem in vzgojiteljem.

Sodeluje pri zagotavljanju in vzpostavljanju ter vzdrževanju pogojev za optimalni razvoj vsakega otroka oz. mladostnika. Na strokovno avtonomen način se vključuje v kompleksno reševanje psiholoških in socialnih vprašanj, pri tem pa sodeluje z vsemi strokovnimi delavci in službami, ki otroka obravnavajo, po potrebi tudi z zunanjimi ustanovami.

Preventivno deluje na preprečevanju potencialnih čustvenih in vedenjskih težav ter pri razreševanju tekoče problematike in morebitnih stisk otrok in mladostnikov.

Vsebine svetovalnih procesov izhajajo iz potreb spremljanih otrok in mladostnikov. V svojem konceptu so zasnovane tako, da spodbujajo oblikovanje zrele osebnostne strukture z realno pozitivno samopodobo. Vsebine so namenjene:

• učenju učinkovite komunikacije,
  • izboljšanju odnosov in pozitivne navezanosti v skupini,
  • razvijanju socialnih kompetenc,
  • krepitvi sposobnosti obvladovanja čustev,
  • gradnji pozitivne (realne) samopodobe,
  • učenju konstruktivnih vedenjskih vzorcev ter
  • preventivnemu učenju razreševanja problemov z namenom zmanjševanja vedenjskih in čustvenih težav.

Delo svetovalne službe je interdisciplinarno in timsko. Poteka tako v individualni, kot tudi skupinski obliki.